۸ صبح تا ۸ شب ۰۱۱۵۵۲۲۵۰۴۹
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹

اشنایی با محله های شهر رامسر

آشنایی با محله های رامسر :

توساسان

این محل در شمال شهر رامسر قرار گرفته و جز محله های ساحلی قدیمی رامسر است. توساسان دارای باغات مرکبات، کیوی و کشتزارهای شالیزار می باشد، در گذشته توتستان بوده و از برگ درختان توت آن جهت پرورش کرم ابریشم استفاده می کردند. خیابان بیست متری (طالقانی) توساسان را از لمتر جدا می کند. طائفه ساسانی ها از اهالی این محله اند.

 

آخوند محله

آخوند محله یا محله ی بازار، مرکز تجارت رامسر که نام قدیم آن کیاکلا. شادسر بوده است. بازار ماهی فروشان، محل برگزاری روز بازار و دیگر مراکز تجاری و میدان اصلی شهر (میدان امام) در این محل واقع اند.

 

ابریشم محله

ابریشم محله یکی از نقاط مرکزی، زیبا و تجاری رامسر است که دبیرستان معروف و قدیمی امام (اردیبهشت) و بیمارستان رامسر در آن واقع است. در سالهای قبل از ۱۳۱۰ این محل توتستان بوده و مردم از برگ توت درختان، جهت پرورش کرم ابریشم استفاده می نمودند و به همین جهت به ابریشم محله معروف گردید.

 

لپاسر

این محل در جنوب رامسر واقع و در دامنه ی زیبای کوه قرار دارد. دارای باغات مرکبات و کیوی و مزارع چای و برنج می باشد. بقعه ی آقا سید حسن و آقا سید حسین در آن واقع است. طائفه های قربانی، لپائی، لپاسر رضایی و کوزه گر از اهالی این محله اند.

 

نارنج بن

نارنج بن یکی از محله های قدیمی رامسر بوده و به دلیل کشت زیاد نارنج در باغاتش به این نام معروف شد. حد شمالی آن توساسان حد غربی آن لاکش حد جنوبی آن لپاسر و حد شرقی آن غریب محله است، طائفه ی معافی ازاین محله اند.

لات محله

در کرانه ی غربی رود خانه معروف صفا رود محله ای زیبا به نام لات محله قرار دارد لات در زبان محلی به ساحل کنار رود خانه گفته می شود. این محله به دلیل مجاورت در بستر رودخانه به این نام معروف گردیده، جاده ی رامسر به جواهرده از این محله عبور می کند. طائفه های مقدم، درجانی و حلاجیان از اهالی این محله اند.

 

شاه منصور محله

این محله درغرب ترکرودواقع است وطائفه ی شاهمنصوریان ها ازاهالی این محله اند. دارای باغات کیوی و مرکبات و مزارع برنج می باشد. و بقعه ی متبرکه ی خانم سیده فاطمه در آن واقع است.

 

غریب محله

در حد فاصل نارنج بن و ابریشم محله محله ای به نام غریب محله واقع است که  ابتدای خیابان بیست متری و شهر داری می باشد.

 

چهارصد دستگاه

یکی از محله های شمالی – ساحلی رامسر است. این محل که جز محله های جدید رامسر بوده حدود سی سال پیش توسط شهرک خارجی شهرک سازی گردید. دارای بلوار و خیابانهای زیبا و با صفا ست و به دلیل قرار داشتن چهارصد قطعه تقریباً هزار متری در آن به چهارصد دستگاه معروف گردید، چهار صد دستگاه به صورتی زیبا، گل و درختکاری گردیده و در تمام فصول دارای گلهای مخصوص فصل می باشد.

 

طالش محله فتوک

محله ای زیبا با باغات مرکبات، کیوی، چای و زمین های شالیزار که به شاه منصور محله و توبن مرتبط است در این محل دو بقعه ی متبرکه به نام های آقا سید محمد و خانم سیده فاطمه قرار داشته که اهالی بدانجا مشرف می شوند.

 

چپرسر

در شرق رامسر واقع شده و کوه جنگلی دریا دیم در جنوب آن قرار دارد. دارای چشمه یآب معدنی گوگردی که نمک فراوان دارد، می باشد. رود خانه ی نمک آبرود از کنار محله می گذرد.

 

دوسکول بن

این محل در دامنه ی کوه و تپه ی دزکول قرار گرفته و از شمال به آخوند محله و از جنوب به لات محله مرتبط می شود، دارای باغات با صفا و زیباست. قلعه ی تاریخی دزکول که محل اختفای گنج هایی که از دل این محل بیرون آمده و دال بر قدمت قلعه و محله می نماید، در این محل قرار دارد ،طائفه یدسکویی از اهالی این محله اند.

 

رضی محله

یکی از محله های قدیمی رامسر بوده و جاده ای که گیلان و مازندران را به هم متصل می کند از کنار آن می گذرد. دارای مزارع شالیزار و باغات مرکبات و کیوی است. طائفه ی رضی کاظمی از اهالی این محله اند.

 

دریا پشته

یکی از محله های غربی و ساحلی- کوهپایه ای رامسر بوده و مردم آنجا به کشاورزی و ماهیگیری مشغول بوده و در گل کاری مهارت دارند. جاده ی رامسر به گیلان از وسط این محله می گذرد. دریا پشته دارای پلاژی زیبا و با صفاست و به اردوگاه رامسر متصل می باشد. طائفه ی عبدالکریمی و عسگریان از اهالی این محله اند.

 

پردسر

محله ای است واقع در حد فاصل اشکونکوه و لات محله که جاده جواهرده از کنار آن می گذرد.

 

زکی محله

یکی از محله های شمالی رامسر بوده که بین توساسان و آخوند محله بازار واقع است. دارای باغات مرکبات و شالیزار بوده و خیابان شهدا که بهشت زینبیه، گلزار شهدا و قبرستان اصلی شهر در آن واقع است از این محله می گذرد، بهشتی که علاوه بر مردان و زنان، دختران و پسران از دنیا رفته ی شهرمان، تعدادی از مردان خدا، مردان بی مدعایی که برای دفاع از کشور عزیزمان از جان عزیزشان گذشتند، مردانی که در عین سادگی، اخلاص، مهربانی و افتادگی، در میدان نبرد مانند شیران بودند وببران، را در خود مهمان نموده و باعث افتخار و سر افرازی مردم وطن دوست و اهالی محل شده است. در زکی محله دو درخت کهنسال وجود دارد که به آقا دار معروف اند. طائفه های کاظم زکی و زکیان از اهالی این محله اند.

 

لمتر

یکی ار محله های قدیمی رامسر بوده و گنج های کنده شده دال بر قدمت آنجاست. در این محل باغات مرکبات و مزارع چای و شالیزار وجود دارد. لمتر از شرق به چهارصد دستگاه و از غرب به توساسان مرتبط است. بقعه ی آقا سید محمد، کنار مسجد محل واقع گردیده است. طایفه های لمتری و لمتر محمدی از اهالی این محله اند.

 

تنگدره

یکی از محلات قدیمی رامسر بوده و ترک رود از کنار آن می گذرد. در دره ای زیبا قرار گرفته و خاندان اتابکی، رامسری، سلیمی و فلکی ها از اهالی این محله اند.

 

میان لات

در مسیر جاده جواهرده رامسر واقع شده و بعد از عبور از یک سراشیبی و پل که بر روی رودخانه ی زیبا و وحشی صفا رود زده شده به این محله ی زیبا با مردمانی خونگرم وارد می شویم طایفه جوربنیان از اهالی این محله اند.

 

اشکونه کوه

در جنوب غرب رامسر واقع و دارای قبرستان با صفا و قدیمی بوده و جاده جواهرده از کنار آن می گذرد. در مجاورت صفا رود قرار داشته و دارای باغات چای و مرکبات است.

 

توبن

از محله های قدیمی رامسر بوده و در دامنه ی کوه ایلمیلی قرار دارد، دارای باغات مرکبات می باشد.

 

رمک

رمک در شرق رامسر است و چشمه ی آب سیاه که برای درد مفاصل مفید است در رمک قرار دارد، دارای بازار قدیمی و معروف و بستنی های خوشمزه بوده و برج چشم انداز در آن واقع است. طایفه های کاکوان،کاکوئی از اهالی این محله اند.

 

لیماکش

از مسیر کنار آبگرمهای پشت هتل که بگذریم و راه خود را به سمت کوهستان سر سبز و پر درخت ادامه دهیم به محله ی زیبا و جنگلی لیماکش و کلک، جایی که طایفه ی لیماکشی ها از اهالی آنجایند می رسیم. در لیماکش گنج های زیادی از دل خاک بیرون آورده شده که نشان از قدمت آن محل دارد. دارای باغات مرکبات، کیوی و ازگیل می باشد.

 

کرکت محله

محله ای قدیمی ااست که حد فاصل آخوند محله و رضی محله بوده و در گذشته آسیابی آبی در آن وجود داشته است. دارای باغات مرکبات و کیوی می باشد.

 

حیدر محله

در شرق ترکرود واقع گردیده و دارای باغات مرکبات می باشد.

 

کوی تعاونی

این محل به دلیل وجود تعاونی باغداران رامسر به کوی تعاونی معروف گردیده و جز محلات بزرگ رامسر محسوب مس شود وازسال ۱۳۴۶ به بعد بوجود آمده است. روبروی باغ معروف شاهپور غلامرضا واقع و دارای شالیزار و باغات مرکبات می باشد.

 

سفید تمشک

سفید تمشک در غرب رامسر قرار داشته، از شرق به اردوگاه رامسر، از جنوب به جنگل، از شمال به جاده گیلان و از غرب به سورخانی محدود می باشد. دارای باغات مرکبات، کیوی و چای میباشد به دلیل قرار گرفتن در بلندی، مشرف و نزدیک بودن به دریا، منطقه ای بسیار زیبا و با صفاست.

 

جنگ سرا

روستایی زیبا با باغات مرکبات و چای که در هفده کیلومتری غرب رامسر واقع گردیده است. جنت رودبار در فاصله ی چهل کیلو متری رامسر قرار دارد و دارای زمینهای کشاورزی و باغات بوده که در آن گردو و فندق و سیب زمینی کشت می کنند. رود خانه یچالکرود از ارتفاعات جنت رود بار سرچشمه می گیرد. دارای مناطقی بسیار زیبا ،دیدنی و بکر می باشد.

 

بامسی

بامسی در سر راه جاده رامسر به جواهرده واقع و تا رودخانه صفا رود امتداد داشته، دارای قدمتی طولانی است بسیار خوش آب و هوا بوده و مناظری دیدنی و زیبا دارد. در این منطقه چشمه ای با آب گوارا وجود دارد که از جای دیگری سر چشمه می گیرد و پزشکان آن را تأیید کرده اند.