۸ صبح تا ۸ شب ۰۱۱۵۵۲۲۵۰۴۹

بازار ملک از نگاه مطبوعات

صفحه مسکن و عمران: گروه مسکن- درحالی مسوولان سعی دارند آینده بازار مسکن را آرام جلوه دهند که کارشناسان و بخش‌خصوصی معتقدند بازار مسکن سال آینده آرام نخواهد بود زیرا رکود هم نمی‌تواند جلوی افزایش قیمت را بگیرد؛ همان‌طور که مرکز آمار در جدیدترین گزارشی که در پاییز ۹۳ اعلام کرد قیمت مسکن طی یک سال گذشته هم رشد داشته است.
این نشان می‌دهد که حتی اگر بازار در رکود هم بماند نمی‌توان به آینده آن امیدوار بود مگر آنکه تحول اساسی در اقتصاد کشور رخ دهد که آن هم دور از ذهن است.آنچه مسلم است اینکه سال ۹۴ نمی‌توان به خروج از رکود امیدوار بود؛ قیمت مسکن هم روال همیشگی خود را طی می‌کند و در فصل رونق افزایش می‌یابد.البته سال ۹۴ یک تفاوت اساسی با سال‌های گذشته دارد، آن هم کاهش عرضه و تولید مسکن است. همان‌طور که بارها هشدار داده شده تولید مسکن به شدت کاهش یافته و سرمایه‌ها از این بازار کوچ کرده‌اند؛ با این تفاسیر آینده خوبی برای این بازار پیش‌بینی نمی‌شود مگر آنکه عکس آن رخ دهد.پیش‌بینی‌ناپذیری اقتصاد ایران برای هیچ‌کس پوشیده نیست و هر اتفاقی ممکن است پیش‌بینی‌ها و معادلات را بر هم بزند‌. مسکن نیز از این قاعده مستثنا نیست و هنوز کسی نمی‌داند چه اتفاقی در آینده در بازار مسکن خواهد افتاد و آیا اتفاقات سال ۱۳۸۶ دوباره در بازار تکرار می‌شود یا خیر‌. با این وجود عده‌ای که اغلب وابستگی دولتی دارند، پیش‌بینی بازار آرام مسکن را در آینده دارند و در مقابل اما برخی از کارشناسان و تحلیلگران بازار خبر از احتمال افزایش قیمت‌ها می‌دهند‌. گروه اول منطقی که در این زمینه می‌آورند، خروج از رکود بخش مسکن با شیب ملایم است و در عین حال معتقدند طرح‌هایی که دولت در پیش دارد، قیمت مسکن را کاهش می‌دهد‌ این درحالی است که گروه دوم همچنان تاکید دارند بخش مسکن در رکود به‌سر می‌برد بنابراین قیمت مسکن بدون جنجال در شرایط رکود افزایش می‌یابد‌.
اما واقعا چه اتفاقی برای بازار مسکن می‌افتد؟! آن هم در شرایطی که براساس آمارهای جهانی، ایرانی‌ها از نظر توان مالی خرید خانه بین ١٢٢ کشور جهان رتبه ١٠٧ را از آن خود کرده‌اند‌. در همین رابطه به ۱۰ پیش‌بینی برای بازار مسکن و احتمالاتی که درباره آن وجود دارد، اشاره می‌شود‌.
حامد مظاهریان، معاون وزیر راه و شهرسازی‌: خروج از رکود شروع شده و ما در بهمن‌ماه خروج از رکود مسکن را نیز خواهیم داشت ولی شیب آن بسیار ملایم خواهد بود‌. اگر طبق پیش‌بینی قیمت مسکن متناسب با تورم سال آینده یعنی حدود ۱۵ درصد تغییر کند، در حقیقت قیمت‌ مسکن به اندازه واقعی افزایش نیافته است‌. اگر نرخ تورم ۲۰ درصد باشد، قیمت مسکن پنج درصد افزایش می‌یابد چون یک قیمت واقعی مسکن داریم که باید تورم را از آن کم کنیم؛ براساس چنین مبنایی، پیش‌بینی ما در وزارت راه و شهرسازی این است که افزایش شدید قیمت مسکن در سال ۹۴ نداریم‌.
حسام عقبایی، رییس اتحادیه املاک تهران‌: دولت و وزارت راه و شهرسازی با طرح‌هایی که در دست دارند و براساس بودجه ۹۴ قیمت مسکن را کاهش می‌دهند؛ طرح‌هایی همچون افزایش تسهیلات مسکن، طرح‌های مسکن اجتماعی و حمایتی‌.
سال آینده با افزایش حجم معاملات مسکن سعی خواهیم کرد قیمت‌ها را کنترل کرده و توازنی را میان عرضه و تقاضای مسکن ایجاد کنیم بنابراین در سال آینده بازار مسکن آرام بوده و شاهد افزایش قیمت مسکن نخواهیم بود‌.
جمشید پژویان‌، کارشناس اقتصادی: سال آینده بدون اینکه بازار مسکن از رکود خارج شده باشد، قیمت خانه‌های ارزان‌قیمت مورد تقاضای دهک‌های میانی و متوسط کشور افزایش می‌یابد‌. پیش‌بینی می‌کنم مسکن‌های ارزان قیمت نسبت به خانه‌های گرانی که مورد تقاضای ثروتمندان هستند، افزایش قیمت بیشتری داشته باشند و بدون اینکه رونقی در بازار مسکن ایجاد شده باشد، افزایش قیمتی را با توجه به تناسبی از نرخ تورم خواهیم داشت‌.
محمود حقیقت‌طلب‌، تحلیلگر بازار مسکن: در سال آینده باید منتظر بحران دیگری در بخش مسکن باشیم؛ از آنجایی که وزارت راه و شهرسازی در حوزه تامین مسکن مورد نیاز عملکرد موثری نداشته در سال ۹۴ با بحرانی در قیمت مسکن مواجه خواهیم شد که البته شدت آن کمتر از بحران سال ۸۶ است‌.
نبی‌الله احمدی‌، عضو کمیسیون عمران مجلس: پیش‌بینی می‌کنم قیمت مسکن در آینده متعادل شود و قیمت زمین نیز بیش از پیش کاهش یابد زیرا گام‌های مثبتی در تدوین طرح‌هایی برای خانه‌دار کردن اقشار متوسط و کم‌درآمد جامعه برداشته شده که طرح مسکن اجتماعی از جمله همین تدابیر است‌.
مجتبی بیگدلی، رییس انجمن انبوه‌سازان قم‌: قیمت زمین و مسکن از پایان امسال و اوایل سال آینده افزایش می‌یابد و به‌طور قطع دولت نمی‌تواند از گرانی مسکن جلوگیری کند‌. نشانه‌های گرانی از ماه‌های پایانی سال خود را نشان می‌دهد و نخستین نشانه افزایش قیمت مسکن در چند ماه آینده، افزایش اجاره‌بهاست‌. مسکن کالای وارداتی نیست و دولت نمی‌تواند برای ثبات قیمت آن تا پایان سال محموله‌ای در این زمینه وارد کند‌. در واقع پروسه ساخت مسکن بیش از دو سال است که در کشور
تعطیل است‌.
محمدعلی پورشیرازی، کارشناس مسکن‌: قیمت‌ها در بازار مسکن آرام‌آرام و بدون شلوغی افزایش می‌یابد‌. در واقع وقتی تولید روی دست تولیدگر بماند، باید منتظر تغییر قیمت‌ها بود؛ در بین اقشار مختلف مردم قدرت خرید وجود ندارد و خانه‌های ساخته شده هر چند کم روی دست سازنده مانده است بنابراین افزایش قیمت پیش‌بینی می‌شود‌. قیمت مسکن بدون جنجال در شرایط رکود افزایش می‌یابد، اتفاقی که در تمام دنیا بی‌نظیر است‌.
بیت‌اله ستاریان، کارشناس مسکن‌: نباید به سادگی از کنار کاهش آمارهای ساخت‌وساز در کشور عبور کرد‌. اگر وضعیت ساخت‌وساز به همین شکل با افت همراه باشد، جهش قیمت مسکن در سال ۹۴ قطعی است‌.
مصطفی‌ قلی‌خسروی، رییس سابق اتحادیه مشاوران املاک‌: برخلاف شایعات تا نیمه دوم سال ۹۴ رشد چندانی در بخش مسکن اتفاق نمی‌افتد‌. به عبارتی شاخص اعلانی بانک مرکزی درخصوص میزان تورم اثری بر مسکن ندارد؛ چون بازار مسکن تحت تاثیر عرضه و تقاضاست‌.
سعید آگشته، کارشناس مسکن‌: تا پایان سال‌جاری وضعیت در بازار مسکن به روال در حال حاضر پیش خواهد رفت، ولی با آغاز سال ۱۳۹۴ و با توجه به سیاست‌های دولت که البته می‌توان گفت ناشی از یک منطق اقتصادی است با افزایش قیمت در این بخش روبه‌رو
خواهیم بود‌.

×  ناحیه کاربری  ارسال آگهی جدید  پروفایل   پسندیده ها