۸ صبح تا ۸ شب ۰۱۱۵۵۲۲۵۰۴۹
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹

درباره وامهای بانکی برای خرید مسکن

برای دریافت وام‌های مختلف مسکن چقدر باید اوراق بخریم؟

وام مسکن

بعد از مصوبه اسفند سال گذشته شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش سقف پرداخت وام‌های مسکن، بانک مسکن از ابتدای سال ۱۳۹۵ موظف است تا از طریق انتشار اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس مقدمات این کار را فراهم کند بنابراین با ابلاغ رسمی بانک مسکن به فرابورس، پرداخت این وام‌ها از طریق خرید اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس آغاز شده است و متقاضیان وام‌های مسکن باید ابتدا اوراق تسهیلات مسکن را در فرابورس خریداری کنند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، بر اساس مقررات جدید دریافت تسهیلات، زوج‌های تهرانی که تاریخ عقدشان از اول فروردین سال ۱۳۸۵ به بعد باشد در صورت عدم استفاده از تسهیلات طرح ۹۲، می‌توانند با خرید ۲۰۰ برگ از این اوراق هریک ۵۰ میلیون تومان وام مسکن دریافت کنند.ضمن اینکه به این مبلغ ۱۰میلیون تومان وام جعاله نیز اضافه می‌شود و زوجین می‌توانند جمعا ۱۱۰میلیون تومان وام دریافت کنند.

این در حالی است که نرخ بهره رسمی وام‌های جدید که تا سقف ۱۰۰میلیون تومان تعیین شده است ۱۷٫۵درصد و نرخ بهره واقعی آنها بیش از ۲۲درصد است.در عین حال مبلغ بازپرداخت اقساط این وام‌ها بین ۲تا ۲٫۵ میلیون تومان تعیین شده است که قیمت بالای اقساط انتقادات برخی کارشناسان را به همراه داشته است به طوری که برخی کارشناسان معتقدند که عموم مردم توان بازپرداخت این وام ها را نداشته و پرداخت وام های جدید منجر به تحریک تقاضای مسکن نمی شود.

با این حال زوج‌های تهرانی برای دریافت ۱۰۰ میلیون تومان وام مسکن باید ۲۰۰ برگه اوراق از فرابورس خریداری کنند که با توجه به قیمت ۷۹ هزار تومانی این اوراق در بازار فرابورس، باید مبلغی حدود ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای خرید این اوراق هزینه کنند؛ یعنی کسانیکه متقاضی دریافت این نوع وام هستند باید ۱۰ میلیون تومان وام جعاله که برای خرید آن ۲۰ برگه اوراق با احتساب هر برگه ۷۹ هزار تومان یعنی یک میلیون و ۵۸۰ هزار تومان است نیز هزینه کنند.

همچنین زوج‌هایی که در مراکز استان‌ها و شهر‌های بالای ۲۰۰هزار نفر سکونت دارند نیز می‌توانند ۸۰ میلیون تومان وام مسکن به اضافه ۱۰میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند که این افراد برای دریافت وام ۸۰ میلیونی به ۱۶۰ برگه اوراق نیاز دارند یعنی این افراد برای دریافت وام ۸۰ میلیونی مسکن نیز باید مبلغ قابل توجه ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی را صرف هزینه خرید اوراق و یک میلیون و ۵۸۰ هزار تومان صرف خرید اوراق جعاله به ازای ۲۰ ورقه کنند.

ضمن اینکه براساس مصوبه شورای پول و اعتبار زوج‌هایی که در سایر مناطق شهری هستند نیز از امتیاز وام‌های ۶۰میلیون تومان به اضافه ۱۰میلیون تومان وام جعاله برخوردار می‌شوند که این افراد هم باید نسبت به خریداری ۱۲۰ برگه اوراق تسهیلات مسکن به مبلغ حدود ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان از فرابورس اقدام کنند.

به غیر از زوج‌ها سایر افراد می‌توانند در تهران ۶۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها ۵۰ میلیون تومان و در سایر مناطق شهری ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که به همه ارقام ۱۰میلیون تومان نیز وام جعاله اضافه می‌شود. متقاضیان برای دریافت این وام‌ها باید اوراق تسهیلات مسکن بعد از آبان۹۴ را خریداری کنند.

در واقع استفاده از وام‌های جدید مسکن فقط از طریق خرید گواهی حق‌تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادرشده از نمادهای «آبان‌۹۴» و بعد از آن امکان‌پذیر است. پرداخت تسهیلات از محل اوراق گواهی حق‌تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادر شده در نمادهای مهر ۱۳۹۴ و قبل از آن صرفا تا سقف‌های تسهیلات قبلی (۵۰میلیون تومان برای زوجین و ۳۵میلیون تومان برای سایر اشخاص) امکان‌پذیر خواهد بود.

در این شرایط متقاضیان تهرانی برای دریافت وام ۶۰ میلیونی مسکن باید ۱۲۰ ورقه حق تقدم تسهیلات با در نظر گرفتن قیمت ۷۹ هزار تومانی خریداری کنند و در مجموع باید حدود ۹ میلیون تومان برای خرید این اوراق بپردازند.مراکز استان ها نیز به ۱۰۰ ورقه اوراق به مبلغ ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان نیاز دارند و سایر مناطق شهری نیز باید ۸۰ برگه معادل ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خریداری کنند.

در این شرایط طبق آمار منتشر شده تعداد کسانیکه در ابتدای سال ۱۳۹۵ از این اوراق استفاده کرده اند نیز قابل توجه است به طوری که طبق آمار نخستین هفته معاملات فرابورس، تعداد هزار و ۵۰۰ نفر با استفاده از ۶۶هزار و ۳۶۵ اوراق حق‌تقدم تسهیلات مسکن وارد فرایند دریافت تسهیلات از بانک مسکن شدند. بر این اساس حجم معاملات حق‌تقدم تسهیلات مسکن در هفته منتهی به ۱۳فروردین‌ماه جاری، ۱۰۳هزار و ۶۸۹ و ارزش معاملات این اوراق بالغ بر ۸۲‌ میلیارد ریال بود.

معاملات حق‌تقدم تسهیلات مسکن از سال ۱۳۸۹در شرکت فرابورس آغاز شده است که هم‌اکنون بیش از ۲۰نماد حق‌تقدم تسهیلات مسکن در این بازار معامله می‌شود.